H.C.L. nr. 29 din 14 apr 2006 (Comuna Baru, Judeţul Hunedoara) - privind aprobarea implementării Programului de Interes Naţional "Dezvoltarea reţelei serviciilor sociale comunitare pentru copil şi familie şi susţinerea familiilor aflate în criză în vederea prevenirii separării copilului de familia sa" - PIN 6/ 2006.

H.C.L. nr. 30 din 14 apr 2006 (Comuna Baru, Judeţul Hunedoara) - privind aderarea Consiliului local al comunei Baru la asociaţia "Salvital" Hunedoara.

H.C.L. nr. 31 din 14 apr 2006 (Comuna Baru, Judeţul Hunedoara) - privind aprobarea asocierii Consiliului local al comunei Baru cu Consiliul local al oraşului Haţeg şi consiliile locale ale comunelor: Bretea Română, Densuş, General Berthelot, Pui, Rîu de Mori, Răchitova, Sântămăria Orlea, Sălaşul de Sus, Sarmisegetuza şi Toteşti, în scopul accesării de fonduri în cadrul Programului PHARE 2004 CES - "Investiţii mici de gestionare a deşeurilor".

H.C.L. nr. 32 din 14 apr 2006 (Comuna Baru, Judeţul Hunedoara) - privind aprobarea cotei de participare la cheltuielile de promovare a proiectului "Sistem de colectare selectivă şi depozitare deşeuri în zona Ţara Haţegului - Staţie transfer în oraşul Haţeg".

H.C.L. nr. 33 din 14 apr 2006 (Comuna Baru, Judeţul Hunedoara) - pentru modificarea Hotărârii nr. 51/ 2005 privind stabilirea taxelor şi impozitelor locale pentru anul 2006.

H.C.L. nr. 34 din 14 apr 2006 (Comuna Baru, Judeţul Hunedoara) - privind aprobarea achiziţionării a patru mese de tenis.

H.C.L. nr. 35 din 14 apr 2006 (Comuna Baru, Judeţul Hunedoara) - privind aprobarea achiziţionării unui buldoexcavator Caterpilar.

H.C.L. nr. 36 din 14 apr 2006 (Comuna Baru, Judeţul Hunedoara) - privind stabilirea compensaţiei în bani acordate voluntarului din Serviciul voluntar pentru situaţii de urgenţă Baru.

H.C.L. nr. 37 din 14 apr 2006 (Comuna Baru, Judeţul Hunedoara) - privind rectificarea bugetului local al comunei Baru pe anul 2006.

H.C.L. nr. 38 din 01 mai 2006 (Comuna Baru, Judeţul Hunedoara) - privind aprobarea contului de încheiere a exerciţiului bugetar pe anul 2005.

H.C.L. nr. 39 din 01 mai 2006 (Comuna Baru, Judeţul Hunedoara) - privind aprobarea utilizării fondului de rulment pentru finanţarea unor investiţii.

H.C.L. nr. 40 din 01 mai 2006 (Comuna Baru, Judeţul Hunedoara) - privind modificarea Hotărârii nr. 51/ 2005 privind stabilirea impozitelor şi taxelor locale pentru anul fiscal 2006.

H.C.L. nr. 41 din 01 mai 2006 (Comuna Baru, Judeţul Hunedoara) - privind aprobarea încheierii unei convenţii civile cu "Italstrade" SpA pentru executarea unor lucrări de decolmatare a albiei râului Strei şi a afluenţilor acestuia pentru prevenirea inundaţiilor în comuna Baru.

H.C.L. nr. 42 din 01 mai 2006 (Comuna Baru, Judeţul Hunedoara) - privind constituire comisiei de analiză şi selectarea ofertelor pentru întocmirea proiectului tehnic pentru obiectivul: "Canalizare menajeră pentru localităţile Baru şi Petros, comuna Baru, judeţul Hunedoara".

H.C.L. nr. 43 din 01 mai 2006 (Comuna Baru, Judeţul Hunedoara) - privind aprobarea necesităţii investiţiei "Construire drumuri forestiere acces bazinet Jigoroşiţa şi acces bazinet Corbu, comuna Baru, judeţul Hunedoara" şi finanţarea acesteia prin programul SAPARD.

H.C.L. nr. 44 din 01 mai 2006 (Comuna Baru, Judeţul Hunedoara) - privind completarea inventarului bunurilor aparţinând domeniului public al comunei Baru.

H.C.L. nr. 45 din 01 mai 2006 (Comuna Baru, Judeţul Hunedoara) - privind stabilirea măsurilor pentru neutralizarea cadavrelor de animale provenite din gospodăriile crescătorilor individuali de animale sau a celor găsite moarte pe teritoriul comunei Baru pentru care nu se poate identifica proprietarul.

H.C.L. nr. 46 din 01 mai 2006 (Comuna Baru, Judeţul Hunedoara) - privind constituirea comandamentului antiepizootic al comunei Baru.

H.C.L. nr. 47 din 06 iun 2006 (Comuna Baru, Judeţul Hunedoara) - privind rectificarea bugetului local al comunei Baru pe anul 2006.

H.C.L. nr. 48 din 06 iun 2006 (Comuna Baru, Judeţul Hunedoara) - privind aprobarea trecerii unor imobile din domeniul public în domeniul privat al comunei Baru.

H.C.L. nr. 49 din 06 iun 2006 (Comuna Baru, Judeţul Hunedoara) - privind aprobarea demolării unor construcţii, proprietatea privată a comunei Baru.

H.C.L. nr. 50 din 06 iun 2006 (Comuna Baru, Judeţul Hunedoara) - privind aprobarea cumpărării unui spaţiu în vederea amenajării unei grădiniţe.

H.C.L. nr. 51 din 06 iun 2006 (Comuna Baru, Judeţul Hunedoara) - privind darea în folosinţă gratuită a unui spaţiu, proprietatea privată a comunei Baru, Asociaţia "Salvital" Hunedoara.

H.C.L. nr. 52 din 06 iun 2006 (Comuna Baru, Judeţul Hunedoara) - privind aprobarea asocierii Consiliului local al comunei Baru cu Consiliul Judeţean Hunedoara în vederea promovării şi depunerii proiectului "Canalizare menajeră pentru localitatea Livadia, judeţul Hunedoara".

H.C.L. nr. 53 din 06 iun 2006 (Comuna Baru, Judeţul Hunedoara) - privind constituirea comisiei de evaluare pentru atribuirea contractului de servicii "Elaborare proiect tehnic pentru obiectivul de investiţii: "Canalizare menajeră pentru localităţile Baru şi Petros, comuna Baru, judeţul Hunedoara".

H.C.L. nr. 54 din 06 iun 2006 (Comuna Baru, Judeţul Hunedoara) - privind aprobarea alocării unei sume din bugetul local pentru cofinanţarea proiectului: "Sistem de radioficare în Şcoala generală Petros".

H.C.L. nr. 55 din 06 iun 2006 (Comuna Baru, Judeţul Hunedoara) - privind organizarea manifestării "Ziua Barului".

H.C.L. nr. 56 din 17 iun 2006 (Comuna Baru, Judeţul Hunedoara) - privind aprobarea proiectului tehnic pentru obiectivul de investiţii: "Îmbrăcăminţi bituminoase uşoare pe D.C. 70B; D.N. 66 - Baru - Muncel".